/Files/images/IMG_0297.jpg

Райгородська сільська бібліотека розміщується в двох кімнатах, загальною площею 66 квадратних метрів і обслуговує на початок 2012 року – 702-ох користувачів при загальній кількості жителів громади – 1000. Кількість відвідувань бібліотеки становила-3037. Книговидача становила-8694 ,а бібліотечний фонд на 01.01.2012 року нараховує 12 536 примірників. У 2011 році до бібліотеки надійшло 166 періодичних видань та 154 книги, більшість яких подарували бібліотеці, а на даний період, завдяки акції «Подаруй книгу своїй бібліотеці» - подарували близько 250 книг.

В епоху стрімкого зростання кількості інформації питання доступу до неї залишається актуальним. І за всю історію надання інформації ніколи не було такої гострої проблеми в бібліотеках,як сьогодні, завдяки тому, що вони надають доступ до знань та інформації. За своєю суттю доступ до інформації забезпечує справедливе суспільство для всіх.

А. де Сент-Екзюпері писав: «Що стосується майбутнього, то нашим завданням повинно бути не його передбачення, а його здійснення.» А що стосується нас, то бібліотекарі мають працювати на перспективу. Не говорити про майбутнє, а наближати його своїми зусиллями, свідомо і професійно сприймати зміни та пропонувати користувачам такі послуги, що викличуть їх здивування, будуть неочікувано новими, корисними й приємними. Важливо, щоб бібліотекарі демонстрували лідерство, прагнули до впровадження змін.

Директор Немирівської центральної районної бібліотеки Коваль Олена Анатоліївна за підтримки Асоціації бібліотек Вінниччини (директор Морозова Н.І.) зуміла переконати, що це можливо, щоб Райгородська сільська бібліотека взяла активну участь у конкурсі програми «Бібліоміст». Директором було висвітлено актуальні питання сучасного функціонування сільської бібліотеки, створення і розвиток її нової моделі, визначення її місця й ролі у формуванні культурного та інформаційного простору громади, підвищення іміджу сільської бібліотеки, привернення уваги органів місцевого самоврядування і громадськості до вирішення бібліотечних проблем.

Так бібліотека у сільській місцевості більшою мірою, ніж у місті, відчуває складність економічних і соціальних проблем, низький рівень матеріально-технічного забезпечення знижує якість культурного та інформаційного обслуговування населення. Стан фонду бібліотеки потребує уваги: недостатньо періодичних видань, літератури з найактуальніших для користувачів тем і проблем, не вистачає дитячої літератури, зростає частка морально застарілих видань, відбувається фізичний занепад фонду, що веде до ослаблення ролі бібліотеки у просуванні читання, поширенню інформації та книжкової культури.

Все більш критичним стає відставання сільської бібліотеки від міської у сфері комп’ютеризації і запровадженні нових інформаційних технологій. У ситуації формування єдиного інформаційного простору Райгородська сільська бібліотека взагалі не мала комп’ютерів і не могла забезпечити своїх користувачів вільним доступом до інформації. Вона була не в змозі взяти на себе функції інформаційного центру для органів місцевого самоврядування і територіальної громади, стати сполучною ланкою між ними.

Усвідомлюючи важливу роль нашої сільської бібліотеки як головного інформаційно-культурного центру села, вона повинна забезпечувати конституційне право членів нашої громади на вільний доступ до інформації, знань, культурних цінностей.

І ось наприкінці 2010 року Райгородська сільська бібліотека взяла участь у ІІ раунді конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернет», започаткованою Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) у рамках програми «Бібліоміст». Бібліотека визначила декілька груп населення нашої громади, які не мали доступу до інформації, але хотіли б її мати. Для їх виявлення було проведено дослідження та власне опитування,обговорення таких проблем при громадських зустрічах. Було виявлено такі цільові групи: люди з обмеженими можливостями; з бажанням самоосвіти; та діти з малозабезпечених сімей. Ці групи людей хотіли б знаходити потрібну інформацію на медичних сайтах, пошук роботи, дистанційно навчатись на різних курсах, а також діти та молодь бажають мати рівний доступ до навчальної інформації.

В лютому 2011 року разом з районною та ще двома сільськими бібліотеками стала переможцем конкурсу. Були виконані всі умови, визначені програмою «Бібліоміст»- це і ремонт, електро-опалення, охорона, обладнання приміщень необхідними меблями, підключення до Інтернету, а 25 серпня 2011 року бібліотека отримала три нових комп’ютери з веб-камерами та навушниками, сканер і принтер.

28 вересня 2011 року – визначна дата в історії нашої бібліотеки, відбулося відкриття Інтернет-центру для наших шановних користувачів, і незабаром він набув популярності, а протягом 9 місяців близько 2 тисяч людей скористалися доступом до Всесвітньої мережі. Тут часті відвідувачі учні, дорослі заходять, щоб написати листа, порозмовляти по «Скайпу» з родичами, які знаходяться за кордоном та знайти в Інтернеті необхідну інформацію.

Також багато мешканців села Райгород та навколишніх сіл знаходять практичну сільськогосподарську інформацію в питаннях боротьби з посухою (системи крапельного поливу), шкідниками рослин, пошуку ринків для продажу своєї продукції, замовлення насіння та саджанців; придбання побутових товарів, техніки і навіть транспортних засобів.

І головне­ - доступ до Інтернету, всі консультації та тренінги для всіх користувачів - безкоштовні. Головною метою проекту нашої бібліотеки є надання інформаційної підтримки багатодітним родинам та молодим сім’ям із правових питань, психології, медицини, виховання дітей, працевлаштування, допомога в освіті й самоосвіті тощо. Не секрет, що ці категорії населення через брак коштів не завжди мають можливість придбати нові комп’ютери та інші сучасні засоби комунікації, підключитися до Інтернету. Тому ця послуга в бібліотеці стала для них дуже доречною та задовольняє різні інформаційні потреби й інтереси.

На даний час у нашій бібліотеці відбулись серйозні зміни, пов’язані з підвищенням її ролі в житті місцевої громади, розширенням функцій та діапазону послуг. Сільська бібліотека, максимально наближена до населення, стала центром громадського і культурного життя, сприяє соціальному та культурному відродженню села, просуванню книги і розповсюдженню читання.

Сьогодні наша бібліотека поєднує різні функції у своїй повсякденній роботі, організовуючи літературні та музичні вечори, заочні віртуальні подорожі залами музеїв та цікавих місць нашої планети, проводячи заняття з освоєння комп’ютерної грамотності й пошуку інформації в Мережі, базах даних, обслуговує читачів різного віку і рівня освіченості. Бібліотека стала центром спілкування, адже саме спілкування й уваги дуже часто, через різні причини не вистачає багатьом мешканцям. Працюючи над проектом, бібліотека має на увазі не тільки літніх людей, осіб з обмеженими фізичними можливостями, а й підлітків, зважаючи на те, що це проблема стосується і юних громадян. Діяльність бібліотеки спрямовано на щоденну роботу з названими групами людей.

Наша бібліотека знайшла підтримку у Самчинецького кар’єроуправління, яке подарувало звукові колонки, необхідні для проведення масових заходів у бібліотеці. Також сільська рада придбала цифровий фотоапарат, для того, щоб бібліотека могла фіксувати події і заходи з життя громади та висвітлювати їх на різних тематичних сайтах та блозі.

У лютому 2012 року бібліотека приєдналася до Мережі Пунктів доступу громадян до офіційної інформації, так як одним з основних напрямків роботи бібліотеки є інформування членів громади про законодавчі акти, постанови та рішення місцевої влади, надання відомостей щодо діяльності державних установ, політичних партій, громадських організацій, розвиток місцевої громади. Сьогодні новітні інформаційні технології, які впроваджуються в діяльність бібліотеки дають можливість урізноманітнити інформаційне забезпечення за допомогою вільного доступу до інформаційного ресурсу Інтернет. Участь бібліотеки у діяльності Мережі пунктів доступу до офіційної інформації надає можливість членам громади отримувати інформацію органів державної влади та дізнаватись, яким чином можна долучатись та впливати на законодавчий процес, що сприятиме розвитку демократії в країні.

І, найголовніше, ми вважаємо, що оцінку інформаційного обслуговування повинен дати користувач, ступінь задоволення запитів якого є головним критерієм роботи бібліотеки. Тому бібліотека постійно проводить анкетування та опитування користувачів.

Кiлькiсть переглядiв: 0